Αρχική Εκδηλώσεις Ημέρα αδέσποτων ζώων
Ημέρα αδέσποτων ζώων
Τετάρτη, 05 Απρίλιος 2017 10:05

Ημέρα των αδέσποτων ζώων σήμερα 4/4/2017. Θεωρήσαμε καλό να ενημερώσουμε τους μαθητές για τη διαχείριση και τη φροντίδα αυτών των ζώων. Έτσι καλέσαμε την κτηνίατρο Μαρκέλλα Χασιώτη να μιλήσει γι΄ αυτό το θέμα. Η κ. Χασιώτη με βίντεο  και παρουσιάσεις έδειξε στους μαθητές πώς να προστατεύουν αυτά τα ζώα, να τα υιοθετούν και να τα φροντίζουν, γιατί, όπως είπε χαρακτηριστικά «και η προστασία των ζώων δείχνει τον πολιτισμό μας». Οι μαθητές άκουσαν με ιδιαίτερη προσοχή και ενδιαφέρον όλα αυτά και αυτό φάνηκε από τις ερωτήσεις που υπέβαλαν στο τέλος της παρουσίασης. Επιπλέον έδωσαν μια υπόσχεση στον εαυτό τους: ποτέ δεν θα κακοποιήσουν τα απροστάτευτα αδέσποτα ζώα, ποτέ δεν θα τα εγκαταλείψουν, αλλά θα δείχνουν αγάπη και στοργή, γιατί τα ζώα δεν εγκαταλείπουν ποτέ τον άνθρωπο, απεναντίας του δείχνουν αφοσίωση και όταν χρειαστεί τον προστατεύουν. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Χασιώτη για την εμπεριστατωμένη παρουσίασή της και για τα μηνύματα που μετέδωσε στους μαθητές μας!!