Δράσεις Εκδηλώσεις Κοινωνικές

Τρίτη 6 Φεβρουαρίου – Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Τη δεύτερη μέρα, της δεύτερης εβδομάδας του Φεβρουαρίου κάθε χρόνο, έχει  θεσπιστεί  και  εορτάζεται  διεθνώς  η  «Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου».

Φέτος  η  ημέρα  αυτή  ήταν  η  6η  Φεβρουαρίου  και  με  την  ευκαιρία  αυτή  την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου, επισκέφθηκε  το  σχολείο  μας  ο  Αξιωματικός  της  Αστυνομικής  Διεύθυνσης  Τρικάλων  υπεύθυνος  για  θέματα  Διαδικτύου  και  Ηλεκτρονικού  Εγκλήματος, κ. Καταραχιάς  Ευάγγελος.

Ο  κ.  Καταραχιάς  έκανε   στους  μαθητές μας  μια  εξαιρετικά  ενδιαφέρουσα και  επίκαιρη   διάλεξη,  σχετική  με  τους  πολλούς  κινδύνους  που   κρύβει  για όλους η  χρήση  του  Διαδικτύου και  ειδικά  για  τους  νέους   που  συχνά   αποτελούν  «ομάδα στόχο»  ανθρώπων  που  χρησιμοποιούν το  Διαδίκτυο  για να  εξυπηρετήσουν  σκοτεινούς  σκοπούς.

Με  απλά  λόγια αλλά  και  παραδείγματα  από  την  καθημερινή  εμπειρία  της  Αστυνομικής  Διεύθυνσης, δόθηκε  στους  μαθητές  μια  σαφής  εικόνα  των  κινδύνων  που  μπορεί να  προκύψουν  μέσα  από  τη  χρήση  του  Διαδικτύου  αλλά  και των τρόπων  αντιμετώπισης  δύσκολων  καταστάσεων  στις  οποίες  μπορεί  κανείς  να  εύκολα  να  βρεθεί.

Θερμά  συγχαρητήρια  στους  εκπαιδευτικούς  του  σχολείου  μας  που  οργάνωσαν αυτή την  επίσκεψη  και  στον κ Καταραχιά  για  την  άρτια  παρουσίασή  του.