Γενικά Δράσεις Κοινωνικές

Δράση για την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό την Τετάρτη 6 Μαρτίου

Με αφορμή την 6η Μαρτίου η οποία έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως «Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού»,  πραγματοποιήθηκε στις 06/3/2024 δράση ευαισθητοποίησης της εκπαιδευτικής κοινότητας στο Γυμνάσιο Οιχαλίας, από την Ψυχολόγο του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Φαρκαδόνας κα Παναγιώτα Κωσταρέλου και τον Κοινωνιολόγο του κο Δεληγιάννη Σωτήρη.

Οι μαθητές παρακολούθησαν την παρουσίαση με θέμα: « Σχολική βία και εκφοβισμός».

Ήταν μια σημαντική εκδήλωση η οποία συγκέντρωσε την προσοχή και το ενδιαφέρον μαθητών και εκπαιδευτικών καθώς αφορούσε ένα θέμα το οποίο απασχολεί όλο και πιο έντονα, τα τελευταία χρόνια, την εκπαιδευτική κοινότητα.

Ευχαριστούμε θερμά την κ Κωσταρέλου και τον κ Δεληγιάννη για την όμορφη και χρήσιμη αυτή δράση.