Γενικά Δράσεις

Πείραμα Θερμικής Ισορροπίας με χρήση Arduino για τους μαθητές της Α Τάξης.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, την Τετάρτη 3 Απριλίου, οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου παρακολούθησαν στo πλαίσιo του μαθήματος της Φυσικής την επίδειξη του πειράματος της ”ΘΕΡΜΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ”, όπως αυτό περιγράφεται στο 5ο φύλλο εργασίας του σχολικού βιβλίου, με τη χρήση του προγράμματος “ARDUINO”.

Η παρουσίαση έγινε από τον Σύμβουλο των Φυσικών Επιστημών κύριο Χ. Παπαθανασίου μετά από πρόσκληση της καθηγήτριας του σχολείου μας κυρίας  Μ.Τσίγκα.

Οι μαθητές μας έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο στο να λάβουν μέρος στην πειραματική διαδικασία και να κατανοήσουν έννοιες της καθημερινότητας όπως π.χ η θερμοκρασία και η θερμότητα.

Τέλος,  αξιοσημείωτη ήταν η εφαρμογή του ARDUINO στη συλλογή των πειραματικών δεδομένων και στην εξαγωγή  συμπερασμάτων.