Δράσεις Πολιτιστικές

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Μακρινίτσας

Οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου  με τις κυρίες μας Αντωνία Ευγενειάδου και Ευαγγελία Τάσιου αψηφήσαμε το κρύο και τολμήσαμε να ανεβούμε μέχρι το ΚΠΕ της Μακρινίτσας την Τετάρτη 25/1, όπου ενημερωθήκαμε για τα βότανα του χωριού και γενικότερα της περιοχής του Πηλίου. Μας υποδέχτηκαν θερμά σε ένα επιβλητικό αρχοντικό του 1830, το οποίο ανήκε στην οικογένεια Βατσαρέα – Μαυράκη και δόθηκε δωρεά στο Υπουργείο Παιδείας.

Περιηγηθήκαμε στο χωριό και αναγνωρίσαμε κάποια από τα βότανα για τα οποία είχαμε σχετική ενημέρωση. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε ένα κατάστημα με βότανα , ο έμπορος του οποίου με προθυμία απάντησε στις ερωτήσεις μας και ικανοποίησε τις απορίες μας.

Ευχαριστήσαμε την κ. Ματούλα και την κ. Νικολέτα , τις υπεύθυνες του ΚΠΕ και υποσχεθήκαμε να ξανάρθουμε.

Πικρολέμονο στα χείλη
Για να μείνουμε δυο φίλοι

Δενδρολίβανο, κανέλα
Μίλα μου και χαμογέλα