Αρχική Μαθητές
ΜΑΘΗΤΕΣ
Δημοτικό Συμβούλιο Εφήβων δ. Φαρκαδόνας 2016
Τρίτη, 15 Νοέμβριος 2016 11:04

Το απόγευμα της Παρασκευής 4 Νοεμβρίου 2016 οι Έφηβοι Δημοτικοί Σύμβουλοι πήραν τη θέση τους στα έδρανα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Φαρκαδόνας και πραγματοποίησαν τη 2η συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Εφήβων του Δήμου μας.

Η όλη δράση έγινε υπό την αιγίδα της Αντιδημαρχίας Παιδείας, Υγείας, Αθλητισμού και Κοινωνικής Προστασίας, Αντιδήμαρχος Κοσμάς Κων/νος και της Προεδρίας του Δημοτικού Συμβουλίου, Πρόεδρος Καραμάνος Ηλίας.

Το εγγχείρημα της δημιουργίας του Δημοτικού Συμβουλίου Εφήβων είναι ιδιαίτερο και η πρόκληση μεγάλη ενώ, όπως αποδείχτηκε, τα οφέλη πολλαπλά για όλους.

Κλήθηκαν 27 έφηβοι δημοτικοί Σύμβουλοι από τα έξι σχολείοα της Β/θμιας Εκπ/σης του Δήμου μας. Τα σχολεία που συμμετείχαν στη δράση ήταν:

• Γενικό Λύκειο Οιχαλίας
  • Γενικό Λύκειο Φαρκαδόνας
  • Επαγγελματικό Λύκειο Φαρκαδόνας
  • Γυμνάσιο Μεγαλοχωρίου
  • Γυμνάσιο Οιχαλίας
  • Γυμνάσιο Φαρκαδόνας

Οι 27 μαθητές - Έφηβοι Δημοτικοί Σύμβουλοι χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες των 9 ατόμων η κάθε μία, που εισηγήθηκαν - τοποθετήθηκαν πάνω στο ίδιο θέμα που ήταν:

"Ζώντας μαζί ως ίσοι με αξιοπρέπεια σε πολυπολιτισμικές κοινωνίες, τον σεβασμό, τον διάλογο, την αλληλεπίδραση".

Δεκαπενταμελές Συμβούλιο 2016-17
Κυριακή, 06 Νοέμβριος 2016 11:07

Την Τρίτη 18/10/2016 πραγματοποιήθηκαν οι εκλογές για την ανάδειξη των μελών του 15μελούς συμβουλίου των μαθητών του Γυμνασίου Οιχαλίας.

Η σύνθεση του συμβουλίου είναι:

Πρόεδρος: Βασιλάρα Χριστίνα

ΑντιπρόεδροςΚουκώνης Αλέξανδρος

Γραμματέας: Κυρίτσης Χρήστος

Μέλη

Αναγνωστοπούλου Ελένη

Βαρσάνης Γιάννης

Ευαγγέλου Δήμητρα

Κουκώνης Πέτρος

Λουκάς Βασίλης

Λούσα Δημήτρης

Μιχαήλ Γεώργιος

Μπαγιώτης Γιάννης

Οικονόμου Βάιος

Οικονόμου Χρήστος

Τζες Σωτήρης

Χότζα Φραντζέσκα

Τα αναπληρωματικά μέλη του Συμβουλίου είναι:

1. Τζίρμπη Δήμητρα
  2. Τόλα Ειρήνη
  3. Θεοδωράκης Ευάγγελος
  4. Χαντρόι Ραφαέλα
  5. Κιάκου Ειρήνη

1ο Δημοτικό Συμβούλιο Εφήβων
Τρίτη, 15 Δεκέμβριος 2015 09:28

Στο 1ο  Δημοτικό Συμβούλιο Εφήβων που διεξήχθη στο Δήμο Φαρκαδόνας συμμετείχαν μαθητές από όλα τα σχολεία του Δήμου Φαρκαδόνας (Γυμν. Οιχαλίας, Γυμν. Φαρκαδόνας, Γυμν. Μεγαλοχωρίου, ΓΕΛ Οιχαλίας, ΓΕΛ Φαρκαδόνας και ΕΠΑΛ Φαρκαδόνας).

Από το σχολείο μας συμμετείχαν 4 μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου :

• η Γιαννίκη Ευαγγελία -Τσαμπίκα με θέμα: "Εθελοντισμός στα πλαίσια της προσφοράς στο Σχολείο και στον Δήμο"
  • η Κακάλια Σοφία με θέμα: "Παιδεία και Αθλητισμός, Σχολείο και Δήμος"
  • η Φλούλη Δήμητρα με θέμα: "Περιβαλλοντικές δράσεις μέσα στα όρια του Δήμου, όπως ανακύκλωση, καθαριότητα, δεντροφύτευση και γενικότερα χώροι πραίνου" και
  • ο Χαλός Γεώργιος με θέμα: "Πως θέλω το σχολείο μου και τι προσδοκώ από το Δήμο".

Οι μαθητές με τον εφηβικό τους λόγο ασχολήθηκαν με τα παραπάνω θέματα με ήθος, ευπρέπεια και ρεαλισμόκαι απέδειξαν αυτό που έλεγε ο Τερζάκης; "μορφώστε το νέο, δώστε του τη δυνατότητα και να είστε σίγουροι πως θα κάνει τις καλύτερες επιλογές".

Ήταν μια αξιόλογη πρωτοβουλία της Δημοτικής Αρχής της Φαρκαδόνας, που έδωσε την ευκαιρία στους εφήβους μαθητές να εκφραστούν ελεύθερα και να έρθουν για πρώτη φορά σε επαφή με την ουσία της δημοκρατίας συμμετέχοντας στο Δημοτικό Συμβούλιο των εφήβων.

Στο τέλος το Συμβούλιο εξέδωσε και ψήφισμα ενάντια στην ενδοσχολική βία, εκτός ημερήσιας διάταξης, τονίζοντας τις τραγικές συνέπειες της και τους τρόπους αντιμετώπισής της.

Δεκαπενταμελές Συμβούλιο
Δευτέρα, 03 Νοέμβριος 2014 11:54

Την Τρίτη 14/10/2015 πραγματοποιήθηκαν οι εκλογές για την ανάδειξη των μελών του 15μελούς συμβουλίου των μαθητών του Γυμνασίου Οιχαλίας.

Η σύνθεση του συμβουλίου είναι:

Πρόεδρος: Φλούλη Δήμητρα

Αντιπρόεδρος: Παπαγεωργίου Απόστολος

Γραμματέας: Λόη Μαρκέλλα

Μέλη

Βασιλάρα Χριστίνα

Γιαννίκη Εύα

Γκάτης Δημήτρης

Ετέμι Ελ.

Κουκώνης Πέτρος

Κυρίτσης Χρήστος

Λουκάς Β.