Αρχική Εκδηλώσεις
Εκδηλώσεις
Θεματική Εβδομάδα
Παρασκευή, 23 Ιούνιος 2017 17:46

Στο Γυμνάσιο Οιχαλίας από τις 15 έως τις 19 Μαΐου 2017 υλοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η Θεματική Εβδομάδα.

Οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας στηρίχθηκαν πάνω στο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου και των καθηγητών. Παράλληλα υπήρξε ενεργή συμμετοχή και ενημέρωση, καθώς και βιωματικά εργαστήρια από πιστοποιημένους φορείς του Υπουργείου Παιδείας

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων και το Κέντρο Υγείας Φαρκαδόνας συνεργάστηκαν με την Συντονιστική Ομάδα, που οργάνωσε τις δράσεις της Θεματικής Εβδομάδας στηριζόμενη στα θέματα που έθεσε το Υπουργείο Παιδείας

Έτσι οι μαθητές οδηγήθηκαν στο να γνωρίσουν τους κινδύνους από τον εθισμό στις Ουσίες και στο Διαδίκτυο, να μάθουν τα οφέλη μιας σωστής και υγιεινής διατροφής και να εξελίξουν τις γνώσεις τους για τις ανθρώπινες σχέσεις, την ισότητα και την διαφορετικότητα.

Εκδήλωση λήξης 2016-17
Σάββατο, 03 Ιούνιος 2017 09:42

Στις 30 Μαΐου στο σχολείο έγινε η παρουσίαση των προγραμμάτων που υλοποιήθκαν τη σχολική χρονιά 2015-16 καθώς και η αποχαιρετηστήρια εκδήλωση για τους μαθητές της Γ΄ τάξης. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν και μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οι οποίοι πρόσφεραν γλυκά και αναμνηστικά στους μαθητές.

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα: Φύση χωρίς σκουπίδια - Ανακύκλωση

Οι μαθητές παρουσίασαν αφιέρωμα στον αδικοχαμένο καθηγητή τους Αποστόλη Νίκου:

Παρουσίαση στο μάθημα της Πληροφορικής:

Ημέρα αδέσποτων ζώων
Τετάρτη, 05 Απρίλιος 2017 10:05

Ημέρα των αδέσποτων ζώων σήμερα 4/4/2017. Θεωρήσαμε καλό να ενημερώσουμε τους μαθητές για τη διαχείριση και τη φροντίδα αυτών των ζώων. Έτσι καλέσαμε την κτηνίατρο Μαρκέλλα Χασιώτη να μιλήσει γι΄ αυτό το θέμα. Η κ. Χασιώτη με βίντεο  και παρουσιάσεις έδειξε στους μαθητές πώς να προστατεύουν αυτά τα ζώα, να τα υιοθετούν και να τα φροντίζουν, γιατί, όπως είπε χαρακτηριστικά «και η προστασία των ζώων δείχνει τον πολιτισμό μας». Οι μαθητές άκουσαν με ιδιαίτερη προσοχή και ενδιαφέρον όλα αυτά και αυτό φάνηκε από τις ερωτήσεις που υπέβαλαν στο τέλος της παρουσίασης. Επιπλέον έδωσαν μια υπόσχεση στον εαυτό τους: ποτέ δεν θα κακοποιήσουν τα απροστάτευτα αδέσποτα ζώα, ποτέ δεν θα τα εγκαταλείψουν, αλλά θα δείχνουν αγάπη και στοργή, γιατί τα ζώα δεν εγκαταλείπουν ποτέ τον άνθρωπο, απεναντίας του δείχνουν αφοσίωση και όταν χρειαστεί τον προστατεύουν. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Χασιώτη για την εμπεριστατωμένη παρουσίασή της και για τα μηνύματα που μετέδωσε στους μαθητές μας!!

Εκδήλωση για την 25η Μαρτίου
Τρίτη, 28 Μάρτιος 2017 11:05

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017 στο Γυμνάσιο Οιχαλίας τιμήθηκε η επέτειος της επανάστασης του 1821 με μία συγκινητική και ξεχωριστή εκδήλωση, που περιλάμβανε ομιλίες, ποιήματα και τραγούδια, καθώς και βίντεο με το χρονικό της εξέγερσης. Οι μαθητές τίμησαν τους ήρωες μας και τους αγώνες που έδωσαν  ώστε σήμερα όλοι μας να βιώνουμε το πολυτιμότερο αγαθό όλων, την ελευθερία. Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες του σχολείου Αγναντή Ελένη, Γάλλου Φιλλιώ και Γαρίτου Μαρία. Τη χορωδία συντόνισε η μουσικός του σχολείου Παπαρόσιου Ιουλία.

Φωτογραφίες:

Βίντεο με την χορωδία του σχολείου:

Ενημέρωση για τη Αμερικανικη Γεωργική Σχολή
Τρίτη, 21 Μάρτιος 2017 09:39

Την Πέμπτη 16 Μαρτίου οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου του γυμνασίου Οιχαλίας, στα πλαίσια του προγράμματος «Δρόμοι μετά το Γυμνάσιο», είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια ενημερωτική προβολή σχετικά με τη λειτουργία και τη φοίτηση στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης. Κατά τη διάρκειά της παρουσιάστηκαν τα ερευνητικά και εκπαιδευτικά προγράμματα της Σχολής καθώς και τα προγράμματα οικονομικής βοήθειας και υποτροφιών της. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς προέρχονται από αγροτική περοχή.