Αρχική Δραστηριότητες Περιβαλλοντικά Προγράμματα Περιβαλλοντική επίσκεψη του Γυμνασίου Οιχαλίας
Περιβαλλοντική επίσκεψη του Γυμνασίου Οιχαλίας
Πέμπτη, 30 Μάρτιος 2017 09:06

Την Τετάρτη 29 Μαρτίου η περιβαλλοντική ομάδα του Γυμνασίου Οιχαλίας στα πλαίσια του προγράμματος  "Φύση χωρίς σκουπίδια- Ανακύκλωση", επισκέφτηκε το ΚΠΕ Μουζακίου. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους τρόπους και τα οφέλη της ανακύκλωσης από τους υπεύθυνους του Κέντρου, παρακαλουθώντας σχετικά βίντεο και ομιλίες. Στη συνέχεια πήγαν στο Δημαρχείο Μουζακίου, όπου η αντιδήμαρχος - γεωπόνος κα Φασιανού Παρασκευή τους παρουσίασε το πρόγραμμα ανακύκλωσης πλαστικών φιαλών φυτοπροστατευτικών προϊόντων, που αφορά τους αγρότες. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς προέρχονται απο αγροτική περιοχή που γίνεται έντονη χρήση φυτοφαρμάκων και αναγνωρίζοντας τη σημασία της ανακύκλωσης έδωσαν μια υπόσχεση στον εαυτό τους: να ανακυκλώνουν στην καθημερινότητά τους και να προτρέπουν τους μεγαλύτερους να κάνουν το ίδιο. Η ομάδα δεν έχασε την ευκαιρία να επισκεφτεί το ιστορικό - λαογραφικό μουσείο Καραϊσκάκη στο γειτονικό Μαυρομμάτι, όπου φυλάσσονται σπάνια και προσωπικά αντικείμενα του ήρωα αλλά και αντικείμενα καθημερινής χρήσης των προγόνων μας. Η ενδιαφέρουσα αυτή εκδρομή έκλεισε με μια περιήγηση στο πετρόκτιστο γεφύρι της Πύλης, όπου τα παιδιά απόλαυσαν τις ομορφιές της φύσης.